Olet täällä

TORAJYVÄ!

Saunassa keskustellaan huumeista haittojen vähentämisen näkökulmasta. Luethan Saunan säännöt. Kirjoittaminen vaatii rekisteröitymisen. Viuhahda paikalle!

Valvoja: Päihdelinkin toimitus

TORAJYVÄ!

ViestiKirjoittaja Pjotr-77 » 28.9.2020 20:55:26

Siinä on kuulemma Psykedeeli kans! Se 9 vai 10henkilön hiihtoretkikunta Venäjällä joka repi itsensä teltoista ulos ja löydettiin jäätyneinä eri puolilta alasti pakkasessa, jopa puuhunkin kiivenneinä , oli epäilyksien mukaan saanut Torajyväleipää mukaansa ja illan tullen hallusinaatiot iskivät ja porukka sekosi.. ja ajautui pakkasessa alasti kuka sitten minnekin asti :shock: :shock: :shock:
KÄNNISSÄ olet PÄÄLLIKKÖ - NETISSÄ olet ÄÄLIÖ!
Avatar
Pjotr-77
Vahvasti panostava jäsen
 
Viestit: 280
Liittynyt: 9.7.2020 20:54:50
Ollut juomatta

Re: TORAJYVÄ!

ViestiKirjoittaja Elämän Valo » 29.9.2020 13:03:27

Tosta saisi hyvän käsikirjoituksen kauhuleffaan.
He said he wanted heaven but prayin' was too slow
Elämän Valo
Vahvasti panostava jäsen
 
Viestit: 147
Liittynyt: 24.9.2020 12:04:36

Re: TORAJYVÄ!

ViestiKirjoittaja Pjotr-77 » 3.10.2020 06:17:06

https://murha.info/rikosfoorumi/viewtop ... f=9&t=3217

Tässä on kokonainen ketju tapaukseen
KÄNNISSÄ olet PÄÄLLIKKÖ - NETISSÄ olet ÄÄLIÖ!
Avatar
Pjotr-77
Vahvasti panostava jäsen
 
Viestit: 280
Liittynyt: 9.7.2020 20:54:50
Ollut juomatta

Re: TORAJYVÄ!

ViestiKirjoittaja Elämän Valo » 3.10.2020 11:11:40

Kamala kauhutarina ja perustuu vielä tositapahtumiin! Kahdelta uhrilta puuttui silmät ja yhdeltä kieli ja huulet. :shock:
He said he wanted heaven but prayin' was too slow
Elämän Valo
Vahvasti panostava jäsen
 
Viestit: 147
Liittynyt: 24.9.2020 12:04:36

Re: TORAJYVÄ!

ViestiKirjoittaja Elämän Valo » 3.10.2020 12:17:00

Djatlovin solan onnettomuus oli yhdeksän henkilön retkikunnan kuolemaan johtanut onnettomuus Pohjois-Uralilla 2. helmikuuta vuonna 1959. Se tapahtui Otorten-vuoren (mansin kielellä: "Älä mene sinne") itäpuolella, jota kutsutaan nimellä Holat-Sjahl; nimi on myös mansin kieltä ja tarkoittaa Kuollutta vuorta, sillä siellä ei ole mitään metsästettävää. Sola, jossa onnettomuus tapahtui, on myöhemmin nimetty Djatlovin solaksi siellä menehtyneen vaellusryhmän johtajan, Igor Djatlovin mukaan.

Tapauksessa retkikunta repi teltan auki sisältäpäin puukolla ja juoksi ilman kenkiä kilometrien päähän jäätyen sinne kuoliaaksi. Erikoista tapauksessa on se, ettei ole keksitty mitään syytä, miksi retkikunta olisi juossut niin kauas ja siihen suuntaan teltalta. Äkillinen poistuminen ja pakeneminen olisi voinut olla mahdollinen esimerkiksi lumivyöryn ääneksi luullun metelin takia, mutta tällöin erikoista olisi se, että joukko pakeni alas rinnettä pitkin eikä sivulle, pois lumivyöryn tieltä, kuten kokeneet retkeilijät tekisivät. Ulkopuolinen hyökkääjä voisi olla toinen syy, mutta ainakin viranomaisten väitteiden mukaan paikalla ei ollut ulkopuolisten jalanjälkiä lumessa.

Silminnäkijöiden puuttuminen ja tapauksen myöhempi tutkimus on herättänyt paljon kysymyksiä. Ensimmäiset tutkimustulokset viittasivat vaellusryhmän repineen telttansa auki sisäpuolelta ja paenneen paljain jaloin lumihankeen. Ruumiissa ei ollut ulkoisen väkivallan merkkejä, mutta kahdella uhrilla oli kallonmurtumia, kahdella kylkiluunmurtumia ja yhdeltä puuttui kieli. Myöhempien lähteiden mukaan neljän uhrin vaatteissa oli korkeita säteilypitoisuuksia, mutta tästä ei ole mainintaa alkuperäisissä dokumenteissa. Neuvostotutkijoiden johtopäätös oli vain, että "tuntematon pakottava luonnonvoima" oli aiheuttanut kuolemat. Alue suljettiin kolmeksi vuodeksi tapauksen jälkeen. Tapahtumien kulku on jäänyt epäselväksi, koska henkiinjääneitä ei ole.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Djatlovin ... nnettomuus
He said he wanted heaven but prayin' was too slow
Elämän Valo
Vahvasti panostava jäsen
 
Viestit: 147
Liittynyt: 24.9.2020 12:04:36

Re: TORAJYVÄ!

ViestiKirjoittaja Elämän Valo » 3.10.2020 12:30:57

Torajyväleipä on yksi mahdollisuus sekoiluun teltassa.
He said he wanted heaven but prayin' was too slow
Elämän Valo
Vahvasti panostava jäsen
 
Viestit: 147
Liittynyt: 24.9.2020 12:04:36

Re: TORAJYVÄ!

ViestiKirjoittaja Amerikan Jeesus » 6.4.2023 15:53:59

Joskus kaupan ruisleipä-pakkauksessa voi olla torajyvä.
Amerikan Jeesus
Vahvasti panostava jäsen
 
Viestit: 51
Liittynyt: 19.11.2022 11:38:15
Ollut juomatta


Paluu Sauna

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 11 vierailijaa