Kirjoittaja Mävaan » 20.5.2022 19:07:11
Paska tilanne sulla kyllä, en ihmettele jos ei uni tule.
Tällä hetkellä pankit kuulema tiukempia lainojen myöntämisessä, johtuen tästä yleisestä maailmantilanteesta ja tulevista korkojen nousuista. Onko asunto täysin velaton? Jos, niin mahdollisuudet on tietty paremmat lainan saantiin, mutta se selviää ainoastaan kysymällä pankista. Toki jos sen lisäksi jää vielä toiset 40t muuta lainaa maksettavaksi ja maksat vielä yksin? Niin onhan se pankille varmaan riski..
Tässä kannattaa myös muistaa se, että jos asuntoa käyttää vakuutena ja asunnolla myös toinen omistaja- niin mikään ”vähentänyt pelejä” ei riitä, vaan sen täytyy olla satavarma ettet enää ikinä pelaa. Koska jos homma kusee, pankki irtisanoo lainat ja talo menee myyntiin ja siinä menee sen toisenkin osapuolen koti. Onhan hän tietoinen peliongelmastasi? Koska jos noin isoja ratkaisuja tehdään jossa myös hänen omaisuus takuuna, niin hänen pitää olla tilanteen tasalla. Vaikka asunto olisi puoliksi molempien, niin reaaliomaisuudella lainatakaus koskettaa myös häntä.
Ulosotossa on se 7% korko + ekat kaksi vuotta ne taulukkomaksut. Jos sinne päästät kaiken, ei ne tule noilla tuloilla maksetuksi ennenkuin vanhenevat. Jos taas päästät osan, uo vie palkastasi n.800e/kk, joten ei varmaan rahat riitä enää muiden lainojen maksuun.
Oma asunto on se, mihin viimeisimmäksi uo koskee ja oikeastaan vain silloin jos velka ei muuten lyhene. Jos asunto velaton, saattaa hyvinkin olla kiinnostunut jos kaikki 80t menee ulosottoon, mutta 20t vuoksi en usko. Varsinkin kun asunto ei ole yksin sinun. Ja jos asunnosta vielä paljon velkaa, ei ala kovin äkkiä myymään, mutta ajan kanssa kun lainaa lyhennetty ja jos uo-velka ei lyhene, saattaapi kiinnostaa myyminenkin..
Mutta näitäkään ei voi ikinä tietää miten käy, tapauskohtaista.
Oman tuttavani koti pakkohuutokaupattiin, vaikka maksoi ulosottoon 7-800e/kk säännöllisesti ja velkaa oli jäljellä enää 24t…Oletko ollut yhteydessä velkaneuvontaan? Tosin tiedän jo sanomattakin, että sieltä neuvotaan päästämään ulosottoon. Ja ajan kanssa sitten voi hakea velkajärjestelyä.