Selvänä tänään, sehän on selvä.
Lenkeillä käyn ja kuntoa kohotan.
---
Viime kesänä rakensin telttasaunan ja siinä saunoinkin useaan kertaan pitkin Pohjolaa.
Erikoisuutena saunassani on sen kuljetettavuus ja ehkä myös lämmitystapa.
Sauna kulkee mukana henkilöautossani. Purettuna kehikko mahtuu auton sisälle. Kooltaan sauna on 1,5 metriä leveä ja 2,0 metriä pitkä. Korkeutta reilu 1.6 metriä Sauna lämpiää kaasulla, siis kansankielellä sanottuna "toholla".
Kiukaan rakentelun haasteena on sellainen ehto että kiuas pitää mahtua 15" vararenkaan vanteen sisään kuljetuksen ajaksi. Tämä siksi että käytän autoa myös asumiseen. Kuljetan myös rinkkaa, telttaa, kahvipannua, yms. retkeilyvarusteita mukana. Tilaa on todella niukasti. Vararengas toimii myös sängynjalkana peräkontissa. Autossa minulla on siis 2 metriä pitkä ja 65 cm leveä sänky. Sänky toimii myös ruokapöytänä lyhyillä pysähdyksillä, kunhan patjan ja petivaatteet rullaa peräkonttiin.
Viime kesänä totesin saunan toimivan kohtuullisen hyvin. Kiuas oli hieman alitehoinen. Kiuasta käytän kertalämmitys periaatteella, eli toholla kivet kuumaksi ja liekki sammuksiin löylyttelyjen ajaksi. Vesi tietysti lämpesi sinkkiämpärissä kivien päällä.
Saunomisen lisäksi telttasauna toimii pyykkitupana, kuivaushuoneena ja ruokailutilana.
Kiuas pakattuna kuljetuspaikassaan. Kaasupullon ympärillä kiukaan kivitilan koroke.

Korokkeen ansiosta kivitilavuus kasvoi huomattavasti, reiluun 20 litraan. Vastaa keskiverto saunan kivimäärää.

Rakentelin kiukaaseen vielä pienen vesisäiliön, jonka tilavuus kolmisen litraa. Tuon vesisäiliön tarkoitus on lämmittää vettä, joka sitten lämmittyyään kohoaa ylempänä olevaan 30 litran muovilaatikkoon, josta takaisin kiukaaseen. Mikäli tuo vapaakierto ei toimi riittävän hyvin, tehostan sitä sitten retkisuihkulla.
Kiukaan tulipesä on tietysti arinan alla. Pieni aukko vielä tukittava tuosta oikealta. Kaasuliekki pohottaa arinan alla kohden vesisäiliötä. Kaasupolttimen teline vielä rakentamatta. Lisäksi teen tulipesään liekinohjaimen, jolla voin säätää liekin suuntaa. Oletan että suora liekki vesisäiliöön kuumentaa veden nopeammin kuin kivet ehtii lämpiään. Kivet kerään luonnosta. Savupiippua saunani ei tarvitse. Toki tuuletan saunaa lämmityksen aikana ja häkälöylyt ajaa loput käryt pois. Turvallisuuden varmistamiseksi jätän myös maarajaan tuuletusreiän.

Oma rakentelu on vielä telttasaunan kankaassa. Tiedän että rahalla saisi oikeanlaisen kankaan...
Teen pressukankaasta, jonka neliöhinta hyvin halpa. Saunani on harjakattoinen ja harjan yli kulkevan yhtenäinen pressu on 4 metriä. Tarvitsen siis 2*4 metrisen pressun. Ei maksa paljon. Lisäksi tulee tietysti päädyt. Päädyt ajattelin kiinnittää vetoketjuilla. Tilasinkin jo vetskarit, maksoi muutaman kympin. Pieni ongelma on tietysti noiden vetoketjujen kiinnittäminen. Ompelu vai liimaus uretaaniliimalla? Viime kesänä homma hoitui ilmastointiteipillä. Ongelma teipeissä oli niiden huono lämmönkesto.
Kesä, kesä, kesä, kesä... tuu jo!

Putkis, kaasuttelee...