Vielä noista asiakastietojen näkymisestä.
Päihdehoidon tiedot ovat ikäänkuin omassa lokerossaan terveydenhoidon ja sosiaalityön rajalla, ja näkyvät hyvin rajoitetusti minnekään. Tämä pätee myös uuteen Apotti-jörjestelmään, joka tulossa pian käyttöön Helsinkiin.
THL:n ohjeistuksessa sanotaan näin:
Päihdehuolto on erityisryhmälle suunnattu palvelutehtävä, jonka asiakastietojen näkyvyys on rajattu tavallista tarkemmin. Päihdehoidossahan jotkut palvelut kuuluvat ikäänkuin terveydenhoidon tai sairaanhoidon piiriin (katkaisuhoito, lääkehoidot) ja jotkut puolestaan sosiaalityön puolelle, esim. maksusitoumukset hoitoihin ja asumispalveluihin, ja jotkut palvelut ovat vain päihdetyötä (esim. kuntoutus).
Sen vuoksi päihdetyössä työskentelee sekä hoitotyön että sosiaalityön ammattilaisia, joiden käyttämissä tietojärjestelmissä voi olla pieniä eroja jopa saman työpaikan sisällä.
Psykiatrialla saattaa olla näköyhteys päihdehoidon tietoihin, samoin kuin lastensuojelun sosiaalityöntekijällä. Tietoja ei saa kuitenkaan katsella, ellei työtehtävät ehdottomasti edellytä sitä.

¤ Siitä on lähdettävä että tähän on tultu. ¤