Onko tästä palstasta ollut teille hyötyä alkoholiongelmassanne?
Onko palsta teille: 'tosi hyvä', 'ihan sama' , vai mahdollisesti haitannut raitistumistanne/alkoholinkäytön vähentämistänne?
Minua ihmetyttää tämä hiljaisuus, joka lisääntyy ja lisääntyy. Vanhat tähdet sammuvat yksi kerrallaan.
Tuskin tämä hiljeneminen koronasta ja ihmisten ihmeraitistumisestakaan johtuu

Olisiko niin, että nettiä käyttävä juopotteleva kansa on kokenut, ettei tämä foorumi anna enää sitä, mitä ehkä on aloittaessaan antanut?
Apua ja vertaistukea ainakin joillekin ja ajatustenvaihtoa saman ongelman kanssa kamppailevien välillä.
Oman käsityksen mukaan palstan ylläpidosta vastaavien kannattaisi tehdä jotakin päivittämistä täällä. Tuntuu, että pasta on jätetty hiljalleen kuolemaan.
Ovatko A-Klinikkasäätiö ja päihdelinkki.fi päättäneet, että tämä foorumi saakin vanhanaikaisuutensa vuoksi kuihtua hiljalleen pois?
Jos näin on, kannattaisi se reilusti kertoa. Satunnainen ongelmainen surffailija kun saattaa törmätä tänne ja hetken luulla, että täällä oikeasti saa asiallista tukea. Ja sitähän ei ole aikoihin saanut.
Kehittämisehdotus:
Voisiko tuon ylempänä mainitsemani hiljaisuuden korjaamiseksi olla tehtävissä vaikkapa sellaista, että joku ylläpidon puolesta moderoinnin ohessa toimisi palstalla emäntänä/isäntänä olemalla paikalla. Toivottaen vaikka hyvät huomenet päivittäin.
Ja osallistuen mahdollisiin keskusteluihin muutenkin.
En tiedä, mutta itsestä tuntuu että jotakin tarvitsisi tehdä, tai sitten panna ovet kiinni, valot pois ja sammuttaa serverit.