Kirjoittaja sarkynytsydän » 12.12.2014 16:26:10
Hei sydän karrella ja top rankin
Tosi rankalta ja surulliselta kuulostaa teidän kummankin käyttäjäpojan tilanne ja tietenkin vanhempien myös. Paljon voimia mölempiin perheisiin.
Voisithan hankkia toisen liittymän, sydän karrella, normaali puheluihin, josta et antaisi numeroa pojalle, vaan muille läheisille ja luotettaville ihmisille. Kyllähän tuo puheluilla ja viesteillä pommittaminen on kamalaa, henkistä väkivaltaa ja manipulointia.
Luin viestiketjua "Lapseni on narkomaani" sivulle 13. Siellä joku kertoi juuri Ulla Korhosen kirjasta, jossa hän kertoo siitä, että himo huumeisiin on niin kovaa, että kaikkia keinoja käytetään, jotta se seuraava annos on saatu. Päihdeaddiktio-sairaus pyörittää näitä narkomaaneja. Kannattaa lukea.
Löysin top rankin viestiketjun, "Taas yksi huumelapsen vanhempi tässä", jossa kerrot tarinaanne. En ehtinyt kuin vilkaista sitä, mutta luen sen viikonlopun aikaan. Olenhan sen toki aikanaan lukenutkin, en vaan nyt muista kovin tarkasti.
Meillä on oikeastaan tosi hyvä tilanne narkomaanipoikamme ja hänen tyttöystävänsä kanssa. He ovat olleet jo pitkään korvaushoidossa, poika 1.5v ja tyttö lähes vuoden. Paljon heillä on myös kaikenlaisia tukitoimia, hoidon lisäksi. Itse olen oppinut kohtuullisesti elämään päivän kerrallaan. Yksinkertaisesti en mieti tulevaisuutta juurikaan, enkä tee suunnitelmia, en ehkä kestäisi sitä pettymystä, jos retkahtaisivat.
Monessa asiassa he ovat kyllä aika lapsellisia, esim. kun joutuvat päivittäin ajaamaan autolla aika pitkiä matkoja, niin lähtiessään asioille ottavat aina kahvit mukaansa. Vilkaisin kerran autoon ja siellä vänkärin jalkatilassa oli varmaan 10 mukia ja muumimukit oli kuulema hanskalokerossa! Hohhoijaa! Poika soittaa lähes päivittäin ja päivittää tilannettaan. Eilenkin, kun myrskyn vuoksi siellä oli sähkökatkoja, niin pelkäsi, että heiltä on katkaistu sähköt, vaikka laskunmaksu oli vain kohtuullisen vähän myöhässä. Kehotin häntä katsomaan ulos, että näkyykö missään päin valoja, no ei näkynyt!
Kyllähän tässä olisi syytä olla elämäänsä tyytyväinen. Meillä tosin on täällä sellainen oma kotijuoppo, joka oli eilenillalla liikenteessä. Kiva herätä puhelimeen, kun juuri on nukahtanut, en jaksanut vastata. Niinpä hetken kuluttua ajoi taksi pihaan ja äiti maksoi. Hitto vieköön! En vielä ole toimittanut alkopoikaa putkaan, maksamattomista taksikyydeistä, kun tunnen joitakin taksikuskeja ja ymmärrän, että he tekevät vaan työtänsä. Poika kyllä maksaa loppujen lopuksi vipit takaisin vielä, mutta miten tulevaisuudessa, en tiedä. Enkä tiedä sitäkään, että onko sairastunut muuhunkin psyykkiseen vaivaan kuin alkoholismiin.
No. nyt rupeaa taas v...maan, joten tunnistatteko murteen:
Kilisee, kilisee kulukunen, helekkyen, väläkkyen. Kilisee, kilisee kulukunen...
Paljon voimia ja jaksamista teille molemmille. Kirjoitelkaa tänne, jospa se helpottaisi oloanne. t, SärkynytSydän