Terve!
Välähti tuossa mieleen, että voisi avata tällaisenkin ketjun tälle palstalle. Eli siis kerätään tänne kokemuksia meiltä, jotka ovat edistyneet pelaamattomuus (0-toleranssi)- prosessissaan.
Lyhyesti siis. Olen 30-v töissä käyvä sinkkumies. Kuten palstaa lukeneet tietävätkin, havahduin omaan peliongelmaani tammikuussa. Vajaassa 2 vuodessa hakkasin netticasinoihin 5- vuoden säästöni, kaikkiaan 15 vuoden "peliurallani" olen hävinnyt varmaan lähemmäksi 50 000€ kansanterveydelle ja "Maltalle rekisteröidyille peliyhtiöille". Repsahduksia on ollut pari kappaletta, kunnes toukokuussa oli täysin rikki ja täynnä itseinhoa. Ongelmani oli kehittynyt peliriippuvuuden asteelle ja sain kaksisuuntaisen mielialahäiriön oireita.
Nyt on 18 viikkoa taisteltu menestyksekkäästi pelihimoa vastaan. Helppoa ei ole ollut, varsinkin viimeiset 2 viikkoa yhtä helvettiä mutta kuivilla ollaan! Avainasioita itselleni ovat olleet ongelman myöntäminen, rehellisyys itselle ja kaikkien tarvittavien keinojen käyttöönotto, jottei voi pelata missään muodossa rahapelejä. Luottokortti irtisanottu, nettipankkitunnukset hävitetty, tilillä tiukka nostorajoitus! "Ylimääräinen" aika käytetään liikuntaan, perheeseen ja ystäviin, joita en vielä ehtinyt menettää.
Hävittyjen rahojen perään en enää haikaile, pelattu mikä pelattu. Tärkeintä on ettei enää senttiäkään peleihin tässä elämässä!
Gambling over!
Ps. Tiedän, että tämä turhautunut avautuminen toistaa itseään mutta tällä foorumilla on ollut ratkaiseva merkitys pelaamisen lopettamiselleni ja toipumiseeni. Tiedän saavuttavani sen olotilan vielä, ettei pelaaminen aiheuta minussa mitään reaktioita ja tuntemuksia. Nyt se vielä tunkee uniini ja kummittelee mielessä pakotienä arjen murheista. Itsekuria, työtä ja rehellisyyttä olen tehnyt ja nähnyt ja uskokaa pois, nämä keinot toimivat!
pps. kiitos koodari, nalle76 ym. kumppanit kannustuksesta ja tuesta! Jokainen löytää kyllä keinot, jos tahtoa ongelman selättämiseen on!