Font size Font size smaller Font size normal Font size bigger

Tecken på återfall och förberedelse för att dricka

För en själv kan det verka som om ett återfall kommer som en blixt från en klar himmel. Men vanligtvis föregås det av en serie händelser och val som leder till drickande. Det talas om förberedelse för drickande. Förberedelsen utgörs vanligtvis av en omedveten förändring av ett beteende, tankar eller attityder: du kanske inte själv lägger märke till förberedelsen.

När man förbereder sig för att dricka, formas ens tankar till att bli mottagliga för det. Vaksamheten att hålla sig borta från substansen börjar svikta. Genom förberedelse ger man sig själv “tillstånd” eller rättfärdigande för att dricka. Det är viktigt att lära sig att känna igen på vilket sätt man själv förbereder sig för att dricka.

Exempel på hur förberedelse för drickande kan ske. Vilka av dem märker du hos dig själv?

  • Handlingar: Jag köper hem alkohol “för att bjuda till gäster”, jag går till stamkrogen med vänner “för en kopp kaffe”.
  • Förändringar i känslolägen: Jag känner rastlöshet, oro, negativitet, missnöje, irritabilitet, stridslystnad.
  • Tankar om förändring: Jag anser att mitt liv har förändrats sedan jag drack. Slutsats: att dricka är ofarligt.
  • Känsla av att vara en vinnare och överdrivet självförtroende: En känsla av framgång och eufori kan vara startskottet för ett återfall.
  • Behov av att bevisa något: Att skryta och ha en önskan eller behov av att visa sin “styrka”: “Jag kan ta några öl utan risk för återfall”.
  • Besvikelse på grund av förväntningar: Jag är besviken över att min partner inte har förändrats trots att jag slutade dricka; jag är besviken för att livet inte har blivit bättre trots att jag blivit nykter.
  • “Förtjänande”: Jag anser mig förtjäna en drink eftersom jag har kämpat så bra.
  • Positiv attityd till substanser: man talar positivt om drickande. Om man går i behandling börjar man ifrågasätta behandlingen.

Uppgift:

Reflektera över vilka händelser eller tankesätt underminerar din beslut om att sluta eller minska drickande? Fråga dina nära och kära vad de har märkt: vilka tecken såg de innan ditt återfall? Lär dig att känna igen dina egna känslor och för känslodagbok. Vilka känslor dominerar under olika dagar?